عبور ماه از مقابل خورشید. نه کسوف نیست.این تصویر توسط فضاپیمای استریو-بی گرفته شده. این تصویر از زمین قابل رویت نیست.این فضاپیما در مداری به فاصله ۱.۶ میلیون کیلومتری زمین قرار دارد دور خورشید می گردد. این مسافت حدودا ۴.۴ برابر بیشتر از فاصله ماه و زمین است.و از همین روست که ماه در این تصویر ۴.۴ برابر کوچکتر دیده می شود و برای همین نتوانسته خورشید را بپوشاند. این تصویر تقریبا مشابه کسوف است یعنی عبور ماه از مقابل خورشید همیشه اتفاق می افتد ولی به ندرت اتفاق می افتد که از زمین به صورت گرفتگی کامل یا نیمه دیده شود.

نوشته شده توسط فربد در ساعت 21:50 | لینک  | 

امروز سفری به مرکز پایتخت زمانی که قلب تهران محسوب می شده خواهیم داشت. خیلی وقت بود در فکر بودم به خیابان مرحوم احمد قوام (۳۰ تیر فعلی )سری بزنم. تلاش کردم در آخرین روزهای قبل از شروع رسمی کار که دیگر زمانی برای این تیپ جوانی کردنها به آدم نمی دهد و یا کمتر می دهد به این آرزوی جامه عمل بپوشانم.امیدوارم لذت ببرید. گردشی در تهران قدیم............

اول از همه ناهار در خیابان چرچیل، پیتزا داوود . جای همه خالی واقعا می چسبه!! با خواهرم رفتیم. بعد هم سری به خیابان قوام، کوچه قوام، منزل قوام زدیم. منزلی که در سال ۱۳۳۷ بیش از یکصد میلیون قیمت گذاری شده بود  و چون کسی توان خرید آن را نداشت به سفارت مصر کرایه داده شد. حال بگذریم تنها به نظرم لازم است این ذهنیت اشتباهی که از این مرحوم در اذهان وجود دارد فراموش کنید. مرد بزرگی که امروز کمونیست نیستیم مدیون ایشان هستیم. بگذریم.... . عجب خانه ای ، و عجب موزه ای الحق  و الانصاف دکوراسیون داخلی موزه با زیبایی بنا در آمیخته و لذت گشتن در یک موزه را چند برابر می کند. و لکن سخن کوتاه می کنم که سخن کوتاه که به مراد کفایت کند بهتر از مطولیست که مطلب وفا نکند.عکسها را ببینید امیدوارم لذت ببرید.

بعد از آن بالاتر از خیابان جمهوری، خیابان میرزا کوچک خان ... آنجا هم خیابان زیبایی است که مرکزیت برادران زرتشتی ما در آنجا هستند.یک معبد هم وجود دارد که متاسفانه آن ساعت تعطیل بود. ولی از سر در آن تصویری هست که بهتر است ببینید.دبیرستان فیروز بهرام و دیگر ساختمانهای قدیمی آن منطقه واقعا به دور از جنجال خیابان حافظ و پاساژ علاالدین و وسایل الکترونیکی که انسان را از هویت خود دور می کند، آرامشی به انسان می دهد که کمتر در نقاط دیگر شهر دست یافتنی است. توصیه می کنم هرازچند گاهی به نقاط مختلف و قدیمی طهران یا شهرهای دیگر سری بزنید. ضرری ندارد.

بعد از آن به نظر شما کجا باید رفت که بشود استراحتی کرد؟ بله خیابان نادری و کافه نادری !! از معدود کافه های قدیمی ایران که حال و هوایی ۷۰ ساله دارد. ( در سابق در این وبلاگ به آن اشاره شده) چای با لیمو و استراحت و صحبت درباره تاریخ و اشغال ایران در زمانی که در این کافه ایرانیانی جمع می شدند و روی این صندلی های لهستانی می نشسته اند و در مورد اشغال کشورشان صحبت می کرده اند، بینهایت نستالژیک است. بعد از آن مرکز عتیقه فروشی ایران و خیابان منوچهری و آن دست فروشهایش انسان را گویا به کلی از تهران دود و دمی فعلی جدا می کند. یک سکه ربع دیناری خریدم!! سرجمع این بود راپورت گردش ما به مرکز تهران!! امیدوارم لذت برده باشید ولی خوب بهتر است خودتان بروید و ببینید. اینطوری بهتر است........

سردر منزل قوام...

منزل احمد قوام.... (موزه آبگینه)

نمایی دیگر از منزل قوام...

معبد زرتشتیان

دبیرستان فیروز بهرام

 

نوشته شده توسط فربد در ساعت 20:45 | لینک  | 

    میلاد آن حجت اهل معاملت، آن برهان ارباب مشاهدت، آن امام اولاد نبی، آن گزیده احفاد نبی ، آن صاحب باطن و ظاهر، ابوجعفر محمد باقر (ع) مبارک باد.

----------------
امروز اولین روز آخرین ماه سال 85 است.نمی دانم برای شما تاکنون سال خوبی بوده یا نه !؟ امیدوارم خوب بوده باشد. و این یک ماه آخر هم به سلامت و شادی بگذرانید.

در ضمن وبلاگ دیر من با مطلبی در باره ملی ترین بانک ایران به روز شد یه سر بزنید.
****
عکاسی به روش تشدید مغناطیسی یا Magnetic Resonance Imaging -MRI نوعی است که احتمالا با آن آشنا هستید. کاربرد وسیع آن در تشخیص بیماریها که خوشبختانه در کشور همه گیر شده است در درمان صحیح بیماریها نقش مفید و مهمی را ایفا می کند.
در این روش از خاصیت اتمهای هیدورژن استفاده می شود. اسپین هسته اتم هیدوژن دائم تغییر می کند و شکلی نا منظم دارند. در یک میدان مغناطیسی قوی این اتمها منظم شده و دارای اسپین واحدی می شوند.در همین حال اگر  یک سیگنال رادیویی به یکی از این اتمهای مرتب برخورد کند دچار ضربه شده و تکان می خورد و دوباره سیگنال دیگری را با طول موج دیگری بر می گرداند.
برای مثال فرض کنید در یک حیاط مدرسه ابتدا شاگردان به صورت نامنظم از این سمت به آن سمت حرکت می کنند.با صدای زنگ همه در یک صف منظم می ایستند و هیچ کس تکان نمی خورد.سپس فرض کنید ناظم کسی را صدا بزند او از جای خود تکان خورده و اندکی منحرف می شود و شاید جوابی دهد.
حالا 70% بدن انسان از آب تشکیل شده و آب یعنی هیدروژن !! پس می توان با قرار دادن بدن در یک میدان مغناطیسی ابتدا مولکولهای آب را قطبی کرد سپس با فرستادن امواج رادیویی به سمت مولکولها و باز خورد آن موج و تحلیل آن توسط رایانه به یک مقطع از بدن دست یافت. میزان بازگشت و طول موج دریافتی بسته به مقدار وجود آب در آن بافت بدن دارد. با کنار هم گذاشتن این تصاویر می توان مقطعی 3 بعدی  از اندام مورد نظر را به دست آورد.
حتی می توان از درون رگها و قلب هم تصویر گرفت.


نوشته شده توسط فربد در ساعت 22:2 | لینک  |